Kas tai yra TIPK leidimas ?
Didelė dalis visos Europos taršos – išmetami oro teršalai, išleidžiamos nuotekos ir susidarančios atliekos – kyla dėl pramonės gamybos procesų.
Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2010/75/ES dėl pramoninių išmetamų teršalų (taršos integruotos prevencijos ir kontrolės) yra pagrindinė ES priemonė, kuria reglamentuojamas iš pramonės įrenginių išmetamų teršalų kiekis. Pramoninių išmetamų teršalų direktyva buvo priimta 2010 m. lapkričio 24 d. Ji grindžiama Komisijos pasiūlymu, kuriuo, atlikus išsamią politikos peržiūrą, buvo nauja redakcija išdėstytos 7 anksčiau galiojusios direktyvos (įskaitant visų pirma TIPK direktyvą). Pramoninių išmetamų teršalų direktyva įsigaliojo 2011 m. sausio 6 d., o valstybės narės ją turėjo perkelti į nacionalinę teisę iki 2013 m. sausio 7 d.
TIPK Taisyklės reglamentuoja integruotą taršos, kurią sukelia pramoninė veikla, prevenciją ir kontrolę. Taisyklėse nustatyta taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimų (TIPK leisimų) išdavimo, pakeitimo ir galiojimo panaikinimo sistema siekiama užtikrinti, kad būtų išvengta šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo, teršalų patekimo į orą, vandenį, dirvožemį arba, jei tai neįmanoma, būtų sumažintas jų kiekis ir užkirstas kelias atliekų susidarymui, siekiant aukšto aplinkos apsaugos lygio.
Pramoninių išmetamų teršalų direktyvos ir TIPK taisyklių tikslas – pasiekti aukštą žmonių sveikatos ir aplinkos apsaugos lygį mažinant kenksmingų pramonės išmetamų teršalų kiekį visoje ES, visų pirma geriau taikant geriausius prieinamus gamybos būdus (GPGB). Apie 50 000 įrenginių, vykdančių Pramoninių išmetamų teršalų direktyvos I priede išvardytą pramoninę veiklą, privalo veikti pagal leidimus (kuriuos išduoda valstybių narių valdžios institucijos).
Šiame leidime turi būti nustatytos sąlygos, atitinkančios Pramoninių išmetamų teršalų direktyvos principus ir nuostatas, visų pirma
1) integruotą požiūrį,
2) geriausių prieinamų gamybos būdų naudojimą,
3) lankstumą,
4) patikrinimą ir
5) visuomenės dalyvavimą.
- Integruotas požiūris reiškia, kad išduodamuose TIPK leidimuose turi būti atsižvelgta į visą gamyklos aplinkosauginį veiksmingumą, pavyzdžiui, į orą, vandenį ir žemę išmetamus teršalus, atliekų susidarymą, žaliavų naudojimą, energijos vartojimo efektyvumą, triukšmą, nelaimingų atsitikimų prevenciją ir teritorijos atkūrimą po uždarymo.
- TIPK leidimo sąlygos, įskaitant išmetamų teršalų ribines vertes, turi būti pagrįstos geriausiais prieinamais gamybos būdais (GPGB). Siekdama apibrėžti GPGB ir su GPGB susijusį aplinkosauginį veiksmingumą ES lygmeniu, Komisija organizuoja keitimąsi informacija su valstybių narių, pramonės ir aplinkosaugos organizacijų ekspertais. Šį darbą koordinuoja Europos TIPK biuras ES Jungtiniame tyrimų centre Sevilijoje (Ispanija). Šio proceso rezultatas – GPGB informaciniai dokumentai (BREF); juose pateiktas GPGB išvadas Komisija priima kaip įgyvendinimo sprendimus. Pagal Pramoninių išmetamų teršalų direktyvą reikalaujama, kad šios GPGB išvados būtų atskaitos taškas nustatant leidimų išdavimo sąlygas.
- Tam tikroms veiklos rūšims, t. y. dideliems kurą deginantiems įrenginiams, atliekų deginimo ir bendro deginimo įrenginiams, tirpiklių naudojimo veiklai ir titano dioksido gamybai, Pramoninių išmetamų teršalų direktyva ES mastu nustato išmetamų pasirinktų teršalų ribines vertes.
Pramoninių išmetamų teršalų direktyvoje kompetentingoms institucijoms suteikiama tam tikra laisvė nustatyti ne tokias griežtas išmetamų teršalų ribines vertes. Tai įmanoma tik konkrečiais atvejais, kai atlikus vertinimą paaiškėja, kad dėl geografinės padėties, vietos aplinkos sąlygų ar techninių įrenginio charakteristikų pasiekus išmetamų teršalų kiekį, susijusį su GPGB išvadose aprašytomis geriausiomis technologijomis, būtų patiriama neproporcingai daugiau išlaidų, palyginti su nauda aplinkai. Kompetentinga institucija visada dokumentais pagrindžia tokių nukrypti leidžiančių nuostatų suteikimą.
Be to, Pramoninių išmetamų teršalų direktyvos III skyriuje dėl didelių kurą deginančių įrenginių numatytos tam tikros lankstumo priemonės (pereinamojo laikotarpio nacionalinis planas, leidžianti nukrypti nuostata dėl riboto tarnavimo laiko ir t. t.). - Pramoninių išmetamų teršalų direktyvoje nustatyti privalomi aplinkosauginių patikrinimų reikalavimai. Valstybės narės sukuria aplinkosauginių patikrinimų sistemą ir atitinkamai parengia patikrinimų planus. Pagal Pramoninių išmetamų teršalų direktyvą reikalaujama, kad ne rečiau kaip kartą per 1-3 metus būtų atliekamas patikrinimas vietoje, taikant rizika pagrįstus kriterijus.
- Pramoninių išmetamų teršalų direktyva užtikrinama, kad visuomenė turėtų teisę dalyvauti sprendimų priėmimo procese ir būtų informuota apie jo pasekmes, nes jai suteikiama galimybė susipažinti su paraiškomis TIPK leidimams gauti, TIPK leidimais ir išleidžiamų teršalų stebėsenos rezultatais.
- Manufaktūrų g. 20-212, 11342 Vilnius
Taršos leidimai
Susisiekite
Darbo valandos:
P-Pn: 08:00-17:00